Ekonomi

Temu’nun Amazon, Etsy ve eBay için Zorluklarını Analiz Etmek

MoffettNathanson’daki piyasa analistleri Perşembe günü, Çin merkezli e-ticaret işletmelerinin yerel çevrimiçi perakende platformlarında bulunanlardan daha düşük fiyatlar sunarak Batı pazarlarına doğru genişlediğini belirtti.

Bunun bir örneği, Çinli e-ticaret şirketi PDD Holdings (PDD) tarafından yaratılan ve geleneksel dağıtım yöntemlerini atlayarak orijinal pazarının dışında genişlemeyi hedefleyen bir dijital pazar yeri olan Temu’dur.

MoffettNathanson ekibi, “Bu model devam ederse, yerel çevrimiçi perakende platformları ne gibi etkilerle karşılaşacak?” diye sordu.

“Bununla birlikte, ABD’li politika yapıcıların Temu, Shein ve düşük değerli sevkiyat muafiyetleri konusundaki incelemeleri göz önüne alındığında, mevcut durumdan bir değişiklik olması halinde potansiyel faydalanıcıları ve dezavantajlı tarafları analiz etmek önemlidir” diye devam ettiler.

Aracı kurum, e-ticaret satıcılarının değişen manzarasından hangi çevrimiçi perakende katılımcılarının kazançlı çıkabileceğini tartıştı.

Şirketlerden biri olarak eBay’den (EBAY) bahsettiler ve yaklaşık %14’lük nispeten düşük satıcı komisyon ücretine dikkat çektiler. Analistlere göre bu durum, Temu ya da Shein gibi platformların ötesinde, uluslararası alanda erişimlerini genişletmek isteyen Çinli satıcılar için eBay’i cazip bir seçenek haline getirebilir.

Etsy (ETSY) için bu gelişme önemli bir zorluk teşkil etse de durum düzelebilir. “Firma proaktif bir şekilde yüksek hacimli jenerik ürünleri eliyor ve analizimiz başarılı olduklarını ve potansiyel olarak brüt kar marjlarını artırdıklarını gösteriyor. Bununla birlikte, Etsy’nin sitesindeki reklamlardan elde ettiği geliri potansiyel olarak kaybetmesi gibi tehlikeler de var.”

Buna karşılık Amazon (NASDAQ:AMZN), geniş ürün yelpazesi, Prime üyelik avantajları ve etkin teslimat hizmetleri nedeniyle şimdilik Temu’nun etkisinden yalıtılmış görünüyor. Bununla birlikte, uzun vadeli etkiler hala belirsizliğini koruyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanmış, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından doğrulanmıştır. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

canikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu