Ekonomi

Bernstein, Boeing’in Tazminat Maliyetlerinin 1 Milyar Doları Aşabileceğini Öngördü

Bernstein mali analistleri Pazartesi günü yayınladıkları raporda Boeing (BA) hisseleri için hedef fiyatı önceki 272$’dan 245$’a düşürürken, hala hisse senedinin güçlü bir alım olarak görülmesini tavsiye ediyorlar. Analistler, MAX-9 uçağının uçamaması ve bir sonraki uçak modelinin sertifikasyonundaki gecikmenin mali yansımaları nedeniyle Boeing’in 1 milyar doları aşan bir tazminat yükümlülüğüyle karşı karşıya kalabileceğine inanıyor.

Analistler, Boeing’in dördüncü çeyrek kazançlarının 31 Ocak Çarşamba günü açıklanacağını öngören raporlarında iki potansiyel sonucun altını çizdi.

Analistler, tepkinin ya özellikle güncel konulara odaklanabileceğini ya da Boeing ve operasyonel prosedürlerinin daha geniş bir düzenleyici incelemesine yol açabileceğini öne sürüyor.

“FAA’nın son güncellemeleri göz önüne alındığında, tepkinin daha sıkı düzenleyici incelemeye doğru yöneldiği görülüyor” dediler. “Ancak daha fazla ayrıntı bekledikçe sonuçlar yönetilebilir sınırlar içinde olabilir, ancak bu durum uçak teslimatlarını ve operasyonlardan kaynaklanan nakit akışını geciktirecektir.”

“FAA, iki haftada bir yapılan rutin denetimlerden çok daha ayrıntılı olması beklenen kapsamlı bir kalite denetimi gerçekleştirecek. Üretimin Nisan ayına kadar ayda 38 uçakta kalacağını tahmin ediyoruz ancak bu program değişebilir. Bu nedenle çeyreklik bir gecikme öngörüyoruz. Üretimin hızlandırılmasında” diye ekledi. analistler.

MAX-7 ve MAX-10 modellerinin 2025’ten önce sertifika almayacağını öngören Bernstein, Boeing’in bu sertifikalar için hiç muafiyet alamama riskinin altını çiziyor.

Analistler, “MAX-9 uçağının operasyonel olmaması ve yeni modellerin teslimatını etkileyen gecikmiş sertifikasyon nedeniyle tazminat ihtiyacını dikkate alıyoruz” dedi. “Tazminatın 1 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz, ancak gerçek miktar daha yüksek veya daha düşük olabilir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir insan editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen şartlar ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu